სახლ-მუზეუმების საერთაშორისო დღე – 5-6 აპრილი, 2025 განცხადება
სახლ-მუზეუმების საერთაშორისო დღე თემით “ხსოვნა და პიროვნებები” პირველად 2025 წლის 5-6 აპრილს გაიმართება.
საერთაშორისო ინიციატივა იტალიის ეროვნული ასოციაციის „მემორიალური სახლები“ (Houses of Memory, Italy), ICOM-DEMHIST-ისა და ICOM-ICLCM-ის (ლიტერატურული და კომპოზიტორთა მუზეუმების საერთაშორისო კომიტეტი) თანამშრომლობით შეიქმნა და ეძღვნება ისტორიული სახლ-მუზეუმებისა და მემორიალური მუზეუმებისა დაცვასა და მათი როლის აღნიშვნას. ღონისძიება შექმნის გლობალურ პლატფორმას ისტორიული სახლ-მუზეუმების წარმოჩენისა და მათი მნიშვნელობის ხაზგასმის მიზნით.
მონაწილეობის მიღება შეუძლია ყველა სახლ-მუზეუმს და იმ მუზეუმებს, რომლებიც ერთ ან მეტ გამოჩენილ პიროვნებას ეძღვნება.
რეგისტრაციის ბოლო ვადა: 2025 წლის 20 მარტი.
ქვემოთ მოცემულია რესურსები, რომელიც შეგიძლიათ გამოიყენოთ საერთაშორისო დღის ღონისძიებებზე ინფორმაციის გასავრცელებლად თქვენი სახლ-მუზეუმების პოპულარიზაციისთვის.
ბმულზე ხელმისაწვდომია ვიზუალური მასალა ინგლისურ ენაზე (ჰორიზონტალური და ვერტიკალური ფორმატებით), ასევე მაგალითები და შაბლონები, რომელიც შეგიძლიათ გამოიყენოთ ღონისძიების გასაშუქებლად და თქვენი სამიზნე აუდიტორიის მოსაზიდად.
საერთაშორისო დღეებში მონაწილეობის მისაღებად, მუზეუმებს შეუძლიათ შექმნან განსაკუთრებული გამოცდილება ვიზიტორებისთვის. მაგ.:
🔹 შეღავათიანი ბილეთები
🔹 კურატორის/გიდის ტური (უფასო)
🔹 ბროშურა ან სხვა საჩუქარი
🔹სხვადასხვა ღონისძიება (კონცერტი, წიგნის პრეზენტაცია ან სხვა კულტურული აქტივობა).
წარმატებებს გისურვებთ!